preskoči na sadržaj

Osnovna škola Sunja

Login
Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji

 

 

 

vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Ponovna uspostava Sisačke biskupije biti će dana, 6. veljače 2010.godine
Autor: Nataša Dorosulić, 2. 2. 2010.

Pozvani smo biti u Sisku na događanjima povijesne važnosti. Podsjetite roditelje neka se ne izostavi hodočašće za ovaj veliki vikend. Informacije pratite na portalu Katedralne župe Uzvišenja sv. Križa Sisak

http://www.svetikrizsisak.hr/zajednice_vjernik.htm

Zbog neizvjesnosti dobrog vremena, a u očekivanju nekoliko tisuća ljudi, pripremamo veliki šator ispred Sisačke katedrale u kojem će biti 2000 sjedećih mjesta, ako će biti potrebno u šatoru će biti grijanje, te niz drugih projekata za što boljom organizacijom same proslave.

Sama proslava započet će u petak u 19 sati u sisačkoj katedrali Uzvišenja Svetog Križa molitvenim bdijenjem koje će predvoditi dr. fra. Darko Tepert, OFM, predavač na KBF-u i autor katehetskih pomagala kao i liturgijskog vodiča same Proslave. Nakon molitvenog bdijenja uslijedit će Festival mladih u šatoru ispred katedrale u kojem će sudjelovati mladih s cijelog područja Sisačke biskupije. Oni će izvesti prigodnu predstavu, u kojoj očekujemo sudjelovanje mons. Vlade Košića, sisačkog biskupa, te slaviti uz pjesmu i mladenačku radost.

Sam dan slavlja započinje prigodnim programom kojega će ostvariti župni dječji zborovi Sisačke biskupije koji će dočekivati hodočasnike pred Katedrelom.

Svečanost preuzimanja službe sisačkog biskupa mons. Vlade Košića započet će svečanom procesijom iz Pastoralnog centra do prezbiterija Katedrale Uzvišenja Sv. Križa. U euharistijskom slavlju sudjelovat će tridesetak biskupa iz Hrvatske i susjednih zemalja predvođeni kardinalom Josipom Bozanićem, nadbiskupom zagrebačkim, koji će svečano uvesti u službu novog sisačkog biskupa.


Grb je Sisačke biskupije štit podijeljen vodoravno. Gornje je polje srebrne, a donje plave boje. U središtu donjeg, plavog polja, nalazi se srebrni mlinski kamen, iznad kojega je valovita zlatna crta koja predstavlja rijeke. U dnu gornjeg, srebrnog polja nalazi se zlatni stilizirani sisački Stari most. U sredini štita upisan je zlatni Kristov monogram.

Grb biskupije na taj način povezuje lik svetoga Kvirina koji je naznačen mlinskim kamenom i konopcem kao simbolom njegova mučeništva i obrise sisačkoga Starog mosta kao simbola sjedišta biskupije. U središtu je Kristov monogram o kojem visi mlinski kamen.

Plavo polje simbolizira vode na području Sisačke biskupije: Savu, Kupu, Lonju i Lonjsko polje, Čazmu, Unu, Glinu, Ilovu, Odru i druge. Voda je, povezana s Kvirinovim mlinskim kamenom, te postaje simbolom mučeničke smrti za Krista, no ona je u isto vrijeme i simbol života. Vode potopa značile su život za Nou i njegove, vode Crvenoga mora značile su spasenje za Izabrani narod, vode Jordana značile su ostvarenje Božjih obećanja pri ulasku u Obećanu zemlju i objavu trojedinoga Boga prilikom Isusova krštenja. Konačno, vode krštenja znače spasenje i život svakome tko je u smrt uronjen zajedno s Kristom da zajedno s njime i živi.

Most označava sjedište biskupije, ali simbolizira i posredništvo. Krist je posrednik između Boga i ljudi, jedini pravi Veliki svećenik, on – Bog i čovjek. Crkva sudjeluje na tom Kristovu posredničkom djelu. Opeke od kojih je most izgrađen predstavljaju pojedine vjernike koji se poput udova ugrađuju u Kristovo tijelo, te posreduju njegovu prisutnost u današnjem svijetu. Oni su sol zemlje i svjetlo svijeta.

U središtu je Kristov monogram sastavljen od grčkih slova hi  (X) i ro (P). Oblik monograma preuzet je s uljanice iz 4. st. koja je nađena u Sisku. Hi i ro označavaju grčku riječ Hristos – Krist, što znači Pomazanik, Mesija. On je ostvarenje svih Božjih obećanja. O njemu sve ovisi. On je početak i svršetak





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju