C1 - Slovačka
Prva mobilnost - sastanak koordinatora u Slovačkoj u mjestu Levice

22.-26.10.2018.

Kolegica Jasna Krapljan i ja uputile smo se busom u Slovačku u grad Levice na sastanak koordinatora. Nakon nekih 12 sati putovanja, smjestile smo se u hotelu Dastan u neposrednoj blizini škole domaćina, Gymnázium Andreja Vrábla Levice.

Naš prvi radni dan proveli smo u obilasku škole i upoznavanju svih djelatnika te smo imali nekoliko sastanaka na kojima smo saznali detalje o provedbi samog projekta, aktivnostima koje ćemo provoditi u školama u sklopu Hereditas Cluba-a i samim mobilnostima, što je bilo od iznimne važnosti, posebno za nas koji po prvi put sudjelujemo u ovako velikom i važnom projektu. Dan smo završili obilaskom gradića Levice.

Sljedeći dan smo opet započeli sastancima na kojima smo nastavili razgovarati o projektu i planirati aktivnosti. Nakon toga smo sudjelovali u interaktivnoj prezentaciji i radionici koje su za nas pripremili učenici Hereditas Club-a Slovačka, tijekom kojih smo saznali više o Slovačkoj, njihovoj kulturnoj baštini, poslušali smo narodne pjesme i plesali narodne plesove. U popodnevnim satima smo se uputili u mjesto Oponice, gdje smo posjetili dvorac obitelji Appony i knjižnicu koja pripada UNESCO-voj kulturnoj baštini, bogatoj originalnim izdanjima europskih autora, od kojih su neka stara i 500 godina i pisana rukom. U mjestu Nitra smo posjetili sinagogu.

Posljednji radni dan smo se nakon sastanaka uputili u Bansku Štiavnicu, gdje smo posjetili jedinstveni muzej u svijetu - Ljubavnu banku (Banka Lasky), čiji je trezor sačinjen od malih knjižica preko kojih su ispisani stihovi najduže pjesme na svijetu - Marina, Andreja Sládkoviča i u koje možete pohraniti djelić svoje ljubavi. Također smo posjetili i drveni Betlehem.

Piše: Meskal Basta Pinotić

Oponice - dvorac obitelji Appony