« Svibanj 2024 »

„VUKOVAR JE JUČER, DANAS I SUTRA“
Autor: Ivan Komarac, 18. 11. 2010.

„Ljudi su grad.“

Siniša Glavašević

Na današnji dan prije 19 godina medijska blokada označila je ono čemu se nitko nije nadao: Vukovar je pao, Vukovar je osvojen, Vukovar je okupiran.  Obilježavanje tužnih dana ovog grada je u tijeku, u vremenu od 18. do 21. 11. 2010. godine.

Sada kroz prozor doma gledam plamen zapaljenih svijeća koje su postavljene uz cestu na svakih metar udaljenosti, po prozorima i balkonima domova, u znak sjećanja i žaljenja.

GRAD HEROJ

Agresijom tzv. JNA i srpskih paravojnih postrojbi na područje Republike Hrvatske 1991. godine i osvajanjem pojedinih područja u cilju pripajanja u sastav tzv. SAO Krajine, na području Vukovarsko-srijemske županije lišavani su života na najokrutnije načine zarobljenici, branitelji i civili, kao kategorije koje su posebno zaštićene međunarodnim pravom, od strane domaćih pobunjenih Srba uz pomoć tzv. JNA i raznih paravojnih srpskih postrojbi s područja Srbije i Crne Gore.U cilju sklanjanja dokaza o počinjenim ratnim zločinima počinitelji su tijela žrtava pokopali na više lokacija masovnih i pojedinačnih grobnica nakon počinjenja zločina, a i naknadno prije početka procesa mirne reintegracije hrvatskoga Podunavlja u vidu premještanja i trajnog uklanjanja tijela.

Nakon oslobađanja ranije okupiranih područja i mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja, počeo je proces utvrđivanja masovnih i pojedinačnih grobnica, u vidu ekshumacija i identifikacija Ureda za zatočene i nestale Vlade Republike Hrvatske, rješavaju se sudbine nestalih i nasilno odvedenih osoba s ugroženih područja.

Radi se o kaznenim djelima protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom počinjenim u agresiji na RH i počiniteljima, kao i o ubijenim, zatočenim i nestalim osobama, koji su temelj naše Hrvatske.

Sunjski učenici za Vukovar

Učenici OŠ Sunje uložili su svoju volju i trud da bi se obilježio dan sjećanja na Grad Heroj izradon prigodnih plakata i njihovim izlaganjem na hodnicima naše škole.

Priloženi dokumenti:
PB180308.JPG (504.94 KB)